• Özel Şanlıurfa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği


DEHB, insanların davranışlarını kontrol etmelerini ve / veya dikkat etmelerini zorlaştıran nörobiyolojik bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta teşhis edilir ve sıklıkla erişkinliğe kadar sürer.


Hepimiz ara sıra odaklanmak, hareketsiz oturmak veya dürtülerimizi kısıtlamak için mücadele ediyoruz. Ancak Hiperaktivite (DEHB) olan veya olmayan Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan insanlar her gün onlarla güreşmektedir. DEHB benlik saygısını ve bir kişinin aile, sosyal, iş ve okul koşullarında çalışma yeteneğini sakatlayabilir. Neyse ki iyileştirilmiş tedaviler ve eğitim sayesinde DEHB belirtileri taşıyan kişiler tedavi edilebiliyor. 


Tedavi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tedavisi (DEHB veya DEB) sadece ilaç almakla ilgili değildir. DEHB'li çocukların dikkat etme, dürtüsel davranışları kontrol etme ve hiperaktiviteyi engelleme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek birçok etkili tedavi vardır. Besleyici yemekler, oyun ve egzersiz, yeni başa çıkma becerileri öğrenmek ve sosyal becerileri geliştirmek, çocuğunuzun okuldaki performansını artırabilen, başkalarıyla ilişkilerini destekleyebilen ve stres ve hayal kırıklığını azaltabilecek dengeli bir tedavi planının parçasıdır.


Evde DEHB olan bir çocuğa yardım etmenin birçok yolu olsa da, yol boyunca profesyonel yardım almak isteyebilirsiniz. DEHB uzmanları çocuğunuz için etkili bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olabilir. DEHB, tedavi ve stratejilerin bir kombinasyonuna en iyi şekilde yanıt verdiğinden, birkaç uzmana danışmanız önerilir. DEHB tedavi sağlayıcılarını bulmak için birinci basamak doktorunuza, çocuğunuzun çocuk doktoruna, yerel hastanelere veya kliniklere başvurmak isteyebilirsiniz. Sağlayıcı referansları için diğer kaynaklar arasında rehabilitasyon merkezimiz, çocuğunuzun okulundaki görevliler veya yerel bir ebeveyn destek grubu bulunur.


Farkımız

Şanlıurfa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak dikkat eksikliği (DEHB) yaşayan kişileri tedavi etmede ulusal ve uluslararası tedavi yöntemleri kullanıyoruz. Tedavi için güncel yollar kullanarak bu süreci hızlandırıyoruz.