• Özel Şanlıurfa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Öğrenme Güçlüğü ve Bozuklukları

Çocuğunuz okulla mücadele ediyor mu? Yüksek sesle okumaktan, kompozisyon yazmaktan mı yoksa bir matematik problemiyle uğraşmaktan mı korkuyor? Her çocuk zaman zaman ev ödevlerinde sorun yaşarsa da, belli bir öğrenme alanı sürekli sorunlu ise, bir öğrenme bozukluğu yaşıyor. Öğrenme güçlüğüyle ilgili elinizden gelen her şeyi anlayarak, çocuğunuzun sınıftaki zorlukların üstesinden gelmek ve hayatta başarılı olmak için doğru yardımı almasını sağlayabilirsiniz.

Öğrenme güçlüğü nedir?

Öğrenme güçlüğü veya öğrenme bozukluğu, çok çeşitli öğrenme problemleri için tanımlayıcı terimdir. Öğrenme güçlüğü, zeka veya motivasyonla ilgili bir sorun değildir. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar tembel ya da dilsiz değildir. Aslında, çoğu herkes kadar akıllı. Beyinleri basitçe farklı şekilde kablolanmıştır. Bu fark, bilgiyi nasıl aldıklarını ve işlediklerini etkiler. Basitçe söylemek gerekirse, öğrenme de engelli çocuklar ve yetişkinler, olayları farklı görüyor, duyuyor ve anlıyor. Bu, yeni bilgi ve becerileri öğrenmek ve bunları kullanmak için sorunlara yol açabilir. En yaygın öğrenme engeli türleri, okuma, yazma, matematik, akıl yürütme, dinleme ve konuşma ile ilgili problemleri içerir.

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar başarabilir

Çocuğunuzun öğrenme bozukluğu ihtimaliyle yüzleşmek zor olabilir. Hiçbir ebeveyn, çocuklarının acı çektiğini görmek istemez. Çocuğunuzun geleceği için ne anlama geldiğini merak edebilir veya çocuğunuzun bunu okulda nasıl gerçekleştireceği konusunda endişelenebilirsiniz. Belki de çocuğunuzun öğrenme problemlerine dikkat çektiğinizde “yavaş” olarak etiketlenebileceklerinden veya daha az zorlayıcı bir sınıfa atanabileceklerinden endişe duyuyorsunuz. Ancak hatırlanması gereken en önemli şey, öğrenme engelli çocukların çoğunun diğerleri kadar akıllı olduğudur. Sadece kendi benzersiz öğrenme stillerine göre uyarlanmış şekillerde öğretilmeleri gerekir. Genel olarak öğrenme güçlüğü ve çocuğunuzun özellikle öğrenme güçlüğü hakkında daha fazla şey öğrenerek, okulda ve ötesinde başarının önünü açmaya yardımcı olabilirsiniz.

Öğrenme güçlüğü ve bozukluklarının belirti ve semptomları

Öğrenme güçlüğü bir çocuktan diğerine çok farklı görünebilir. Bir çocuk okuma ve heceleme ile mücadele edebilir, bir diğeri kitapları sever ancak matematiği anlayamaz. Yine başka bir çocuk başkalarının ne dediğini anlama veya yüksek sesle iletişim kurma konusunda zorluk çekebilir. Sorunlar çok farklı, ama hepsi öğrenme bozukluğudur.

Öğrenme güçlüğünü belirlemek her zaman kolay değildir. Geniş çeşitliliklerden dolayı, bir sorunun kanıtı olarak görebileceğiniz tek bir belirti veya profil yoktur. Ancak, bazı uyarı işaretleri farklı yaşlarda diğerlerinden daha yaygındır. Ne olduklarının farkındaysanız, erken bir öğrenme bozukluğunu yakalayabilir ve çocuğunuzun yardım etmesi için hızlı bir şekilde adımlar atabilirsiniz. Aşağıdaki kontrol listesi öğrenme bozuklukları için bazı genel önemli kısımları listeler. Unutmayınız ki öğrenme güçlüğü olmayan çocuklar, bu zorlukların bazılarını çeşitli zamanlarda hala yaşayabilirler. Endişelenmeniz gereken zaman ise çocuğunuzun belirli becerilere hakim olma becerisinde tutarlı bir düzensizliğin olduğu zamandır.


Öğrenme güçlüğünün belirtileri ve belirtileri: Okul öncesi dönem

 •  Kelimeleri telaffuz etme problemleri
 • Doğru sözcüğü bulmada sorun yaşama
 • Alfabeyi, sayıları, renkleri, şekilleri, haftanın günlerini öğrenme sorunu
 • Yönergeleri takip etme veya rutin öğrenme zorluğu
 • Boya kalemlerini, kalemleri ve makasları kontrol etmek ya da çizgiler içinde renklendirmede zorlanma
 • Düğmeleri, fermuarlar, enstantane, ayakkabı bağlamayı öğrenme


Öğrenme güçlüğünün belirtileri ve belirtileri: 5-9 yaş

 • Harfler ve sesler arasındaki bağlantıyı öğrenme sorunu
 • Okurken temel kelimeleri karıştırma
 • Yeni beceriler yavaş öğrenme
 • Tutarlı bir şekilde kelimeleri yanlış yazma ve sık sık hata yapma
 • Temel matematik kavramlarını öğrenme sorunu


Öğrenme güçlüğünün belirtileri ve belirtileri: 10-13 yaş

 • Okuduğunu anlama veya matematik becerileri ile ilgili zorluk
 • Açık uçlu test soruları ve kelime problemleri ile ilgili sorun
 • Okuma ve yazmayı beğenmeme; sesli okumayı engeller
 • Kötü el yazısı
 • Zayıf organizasyon becerileri
 • Sınıf tartışmalarını takip etme ve düşünceleri yüksek sesle ifade etme sorunu


Gelişimsel kilometre taşlarına dikkat etmek, öğrenme bozukluklarını belirlemenize yardımcı olabilir

Bebekler ve okul öncesi çocuklar için normal gelişimsel kilometre taşlarına dikkat etmek çok önemlidir. Gelişimsel farklılıkların erken tespiti, öğrenme yetersizliğinin erken bir işareti olabilir ve erken tespit edilen sorunların düzeltilmesi daha kolay olabilir. Gelişimsel bir gecikme, çocuğunuz yaşlanıncaya kadar öğrenme güçlüğünün bir belirtisi olarak kabul edilmeyebilir ancak çocuğunuzu küçükken onu tanırsanız erken müdahale edebilirsiniz. Çocuğunuzu herkesin bildiğinden daha iyi tanıyorsunuz, bu nedenle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, değerlendirme almanın zararı olmaz. Ayrıca çocuk doktorunuzdan gelişimsel kilometre taşları çizelgesi isteyebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum yaz